Priča o Klaudiu Šturmanu, uspješnom rovinjskom poduzetniku i inovatoru (video)

ŠTO, GDJE, KAKO...?
28.2.2017. 8:42:00

Priča o Klaudiu Šturmanu, uspješnom rovinjskom poduzetniku i inovatoru (video)

Gospodin Klaudio Šturman iz Rovinja danas je veoma cijenjen u svome kraju, a poznat je kao uspješan inovator. Svoje inovacije izlaže na brojnim sajmovima, kako hrvatskim tako i svjetskim. O kakvim je inovacijama riječ, saznajte u daljnjem tekstu.

 

Market i mesnica u Rovinju 

 

Svoju je karijeru započeo kao vozač kamiona, a potom i autobusa. No, s početkom Domovinskog rata sve je manje posla bilo za privatne prijevoznike te Šturman odlučuje otvoriti obiteljski dućan kojeg je uskoro sasvim sam izgradio - danas je to poznati dućan rovinjski dućan Z.T.P.O. Špeža.

 
Naprava za izradu ćevapa i kobasica


Nakon što mu prijatelj predloži otvaranje mesnice, obiteljski je dućan prvi u Rovinju unutar marketa imao i mjesto predviđeno za prodaju mesa. Posla je bilo sve više što je iziskivalo cjelodnevni angažman čitave obitelji. Najviše vremena odlazilo je na izradu ćevapa i kobasica, ponekad i čitave noći. Tada započinje dvogodišnje razmišljanje i istraživanje gospodina Klaudia - znao je da mora postojati način kako uređaj za spravljanje kobasica može dobiti završetak s više od jednog otvora za izlaz mesa. Problem je bio u tome što nitko nikad u svijetu nije proizveo ništa slično. Njegovo je promišljanje bilo sustavno i dugotrajno, a nekoliko rješenja koja je realizirao pokazivala su svoje slabosti. Problematično je bilo i zadovoljiti higijenske uvjete kalupa koji se montirao na završetak stroja kao i postići ravnomjeran izlazak mesa na oba otvora kalupa.

 

 

 

Patentiranje i uspjeh izuma


Nakon brojnih noći provedenih u garaži, Šturmanova naprava i njen dizajn spremni su za patentiranje pri čemu budući inovator intenzivno surađuje s pulskim Savezom inovatora, a svoj izum prijavljuje i Državnom centru za intelektualno vlasništvo. Od same ideje do dobivanja potvrde o patentu prošlo je dugih pet godina. Svjetska promocija nastavila se pak iduće tri godine te je Šturman tako od 2005. do 2009. godine prisutan na svim relevantnim sajmovima inovatora. Srebro osvaja u Nurnbergu, zlato u Zagrebu, Genevi i Bruxsellesu, a grand prix u Bukureštu. Ovo je tek manji dio svih priznanja koja danas krase zidove obiteljske kuće i marketa Šturmanovih.

 


No, na tome se ne zaustavljaju. Nakon financijskog poticaja dobivenog od strane Saveza inovatora Republike Hrvatske prelaze na izradu kalupa koji će uroditi još lakšim rukovanjem strojem. Riječ je najsuvremenijoj, digitalnoj tehnologiji koja jamči zadovoljavanje svih higijenskih uvjeta. Novi je kalup u potpunosti dovršen pred gotovo pet godina, a njime je moguće u vrlo kratkom roku izraditi mnoštvo ćevapa, pljeskavica i keksa. Preciznije, 25 kilograma mesa ili tijesta moguće je obraditi u svega 15 minuta. Mogli su to vidjeti i posjetitelji Obrtničkog sajma Istre na kojem je predstavljen unaprijeđeni kalup.


U proizvodnji sudjeluje čitav tim stručnjaka koji dolaze iz različitih krajeva Hrvatske. Svima je jasno kako sudjeluju u izradi povijesne naprave za koju je ideja rođena u garaži rovinjskog dućana iz prijeke potrebe za uštedom vremena i u nedostatku radne snage.

 

Domišljati i nadasve strpljiv Šturman budućim inovatorima poručuje: "Krenite mladi. Sve ovo zahtjeva mnogo vremena i novaca. Nadam se da će vama, ipak, u Europskoj uniji biti lakše ishodovati svu potrebnu dokumentaciju no što je to bilo meni." A mi se nadamo kako će uskoro, kad se granice otvore, gospodinu Šturmanu i njegovoj napravi samo nebo biti granica.

 

U nastavku pogledajte video reportažu. 



(I:eIstra.info)


Komentiraj


OSTALI SADRŽAJ

Ova internet stranica koristi kolačiće (tzv. cookies) za pružanje boljeg korisničkog iskustva i funkcionalnosti. Saznaj više