Kako uspješno betonirati temelje zimi?
ŠTO, GDJE, KAKO...?
26.11.2020. 8:51:00

Za savjet smo se obratili smo se profesionalcima, građevinskom poduzeću Meštri, koji su nam pojasnili kako uspješno betonirati temelje zimi.
Betoniranje temelja
Danas u građevini prevladava postavljanje temelja od betona ili armiranog betona. Nakon iskopa kreće se s postavljanjem temeljne ploče koja će podnijeti opterećenje cijelog objekta. U miješalicu se stavljaju agregati (šljunak i pijesak), voda i cement kako bi se napravila odgovarajuća smjesa za betoniranje temelja.
Vrijeme za obradu betona i njegovo izlijevanje i modeliranje je ograničeno. Također, to ovisi i o količini i vrsti aditiva, temperaturi mase.
Zimi se dio vode u betonu može pretvoriti u led, pa se tako povećava njen volumen i nastaju pukotine u strukturi. Beton je osjetljiv sve dok ne dostigne tvrdoću otpornu na hladnoću. Uobičajeno je da postane otporan na djelovanje zimskih temperatura kada tlačna čvrstoća postigne vrijednost od 5 N/mm2.
Idealne temperature za betoniranje su između 5 i 30 °C jer tada su uvjeti optimalni za hidrataciju. Smjesa tada postaje otporna na mraz u rasponu od 35 do 70 sati nakon izlijevanja na željenu površinu.

Problem betoniranja temelja zimi
Problem betoniranja temelja zimi leži u tome što se kod nižih temperatura usporava njegovo očvršćivanje i djelovanje aditiva. One ispod 5 °C smatraju se ekstremnima za ove radove, kada je potrebno držati se određenih koraka.
Velike razlike u dnevnoj i noćnoj temperaturi, izmjena vlage u zraku, kiša, vjetar i snijeg koji se topi mogu imati negativan utjecaj na kvalitetu postavljenih temelja.
Voda je dio smjese, a kada se ona ohladi pretvara se u led, povećavajući tako volumen. Struktura će zbog toga postati podložna pucanju.
Ohladi li se netom izliveni beton prenaglo i još k tome na niskoj temperaturi, monolitna konstrukcija će biti puna pukotina. Temelji će postati neupotrebljivi i izgubiti svoju primarnu funkciju.

Kako betonirati temelje zimi
Ako se pitate je li uopće moguće i kako betonirati temelje zimi, potrebno je samo držati se provjerenih posebnih metoda koje koriste stručni graditelji.
Što je temperatura smjese niža, to će duže trajati otvrdnjavanje, a aditivi sporije djelovati. Povećajte je tako što ćete prilikom miješanja dodati topliju vodu ili zagrijati agregate. Koristite cement koji ima veću temperaturu u razdoblju hidratacije i povećajte njegovu količinu u odnosu na uobičajeni "recept".
U pripremi smjese za beton koristite aditive, kao što su antifrizi i ubrzivači vezivanja i očvršćivanja.
Kada izlijevate beton, pazite da ga ne stavite na smrznuto tlo. Tijekom prvih 48 sati cilj je održavati ga toplim. Dok ne dosegne čvrstoću od 5 N/mm2, temperatura površine betona ne smije pasti ispod 0°C kako ne bi došlo do kristalizacije i pukotina.

Imate li određene rokove za započeti gradnju, a temperature su još uvijek niske, bolje je obratiti se stručnim graditeljima. Slobodno kontaktirajte tvrtku Meštri iz Dilića kraj Višnjana, pitajte sve što vas zanima i dogovorite betoniranje temelja.
Sviđa vam se ovaj članak? Pratite nas na Facebooku i Instagramu i prvi saznajte novosti.
I: eIstra.info)
Komentiraj
OSTALI SADRŽAJ